27 września 2022roku w naszej placówce odbyła się Międzyszkolna Gra Terenowa „Zawody bez barier” połączona z zakończeniem projektów z programu Erasmus+. W naszej zabawie wzięły udział drużyny z dwóch Szkół Przysposabiających do Pracy z Gdyni, drużyna z Tczewa oraz 4 drużyny z PZKS. Uroczystego otwarcia dokonała Starosta Powiatu Wejherowskiego Pani dr Gabriela Lisius, która również była fundatorem nagród dla uczestników.
Jesienna pogoda tego dnia nas nie zawiodła- było słonecznie i ciepło. Nauczyciele przygotowali osiem stanowisk gdzie uczestnicy mogli wykonywać zadania związane z zawodami, których uczą się uczniowie w szkole branżowej i przysposabiającej do pracy:
1.ogrodnik przygotowany przez panie: A Miotke -Sychowską i A. Lesnów,
2.pracownik biurowy przygotowany przez panią W. Politowską i pana M.Fuhrmanna,
3.murarz-tynkarz przygotowany przez panów: M.Konkela, J.Króla,
4.krawiec przygotowany przez panie: J.Jankiewicz, N.Wolińską,
5.kucharz przygotowany przez panie: D.Maciejewską, Z.Pocierznicką,
6.garncarz przygotowany przez pana A.Ziemińskiego i panią M.Kanciał,
7.florysta przygotowany przez panie: A.Kroplewską, N.Narloch,
8.pracownik pomocniczy obsługi hotelowej przygotowany przez panie: A.Matuszczak, M.Gradzik.
Tegoroczna gra terenowa była jednocześnie zakończeniem projektów Erasmus+, które były realizowane od 2019 roku:
1.„Zawody bez barier – nadzieją na przekraczanie granic” – europejska mobilność uczniów niepełnosprawnych intelektualnie sposobem na wzrost kompetencji kluczowych i zawodowych oraz włączenie społeczne , (koordynator- pani R. Solarczyk ) w ramach tego projektu 48 uczniów pod opieką 7 nauczycieli pojechało w 3 grupach na 3 –tygodniowe praktyki do Hiszpanii do miasta Sewilla. Podnosili swoje kompetencje zawodowe w zawodach: kucharz, murarz-tynkarz i pracownik pomocniczy obsługi hotelowej.
2. „Uważność na człowieka daje moc”- czyli jak przełożyć prace z osobami niepełnosprawnymi na dobrą energię w życiu- podniesienie kompetencji pedagogów PZKS w wymiarze europejskim oraz przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu (koordynator- pani A. Kotowicz) w ramach tego projektu 14 nauczycieli pojechało w 3 grupach na 5 dniowe szkolenia również do Sewilli. Poszerzali swoją wiedzę i umiejętności podczas szkoleń z zakresu: „Mindfulness”, „Specjalnych potrzeb edukacyjnych”, oraz podczas obserwacji pracy nauczycieli w bliźniaczej placówce w Hiszpanii tzw. Job shadowing.
W związku z tym uczestnicy naszej zabawy na stanowisku przygotowanym przez panie: A.Kotowicz i M.Kachnicz-Fabich rozwiązywali zadania związane z kulturą i obyczajami Hiszpanii, a na wszystkich gości i uczestników zabawy czekała kawiarenka przygotowana przez panie H.Kazimierczuk i J.Kotkowską, gdzie można było spróbować potraw hiszpańskich takich jak.: paella czy hiszpańskie tapas!
Zwycięzcy naszej zabawy to dwie drużyny ex aequo:
-drużyna ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 z Gdyni
-oraz drużyna z Zespołu Szkół Specjalnych z Tczewa, drugie miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół Specjalnych nr 17 z Gdyni , zaś trzecie miejsce -przypadło drużynie z naszej szkoły branżowej.
Wszyscy uczestnicy (8 drużyn) otrzymali wspaniałe nagrody, pamiątkowe dyplomy oraz pamiątkowe breloczki- „Zawody bez barier”. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i serce włożone w przygotowanie imprezy.
Koordynatorzy: K.Grzywacz, M.Jankowska