W kuchniach Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Gdańsku było gwarno, pachniało koperkiem,
cebulą i cytryną, a na stołach królował on – śledź. Odbyła się tu 6. edycja Wojewódzkiego
Konkursu Gastronomicznego „Najsprawniejszy w Zawodzie Kucharz” pod hasłem „Śledź w roli głównej”. Do rywalizacji stanęło 6 uczniów z ościennych powiatów – młodych kucharzy, którzy na co dzień szlifują swój warsztat w szkołach branżowych. Mimo stresu w powietrzu czuć było też dużo dobrej energii i wzajemnego wsparcia. Komisja konkursowa podkreślała, że poziom przygotowania uczestników z roku na rok rośnie, a praca z osobami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi pokazuje, jak ogromny potencjał tkwi w każdym uczniu.Zadaniem było przygotowanie w 120 minut dania głównego, w którym śledź pełni rolę centralną. Liczył się nie tylko smak, ale też technika obróbki ryby, estetyka podania, kreatywność i zachowanie zasad BHP. Danie naszej uczennicy skradło serca jury kompozycją smaków i pomysłem na nazwę. „Śledź głodnej mewy” to delikatnie przyrządzony śledź z gruszką oraz jabłkiem. Dodatkowym atutem tej potrawy był nietuzinkowy smak przez dodanie do niej imbiru i miodu. Danie to zostało podane z plackami ziemniaczanymi co dodało wirtuozerii smaku.
Podsumowanie
Konkurs po raz kolejny pokazał, że gastronomia to dziedzina, w której każdy może się odnaleźć i rozwijać talent. Dla naszych uczniów to nie tylko sprawdzian umiejętności, ale też ogromna dawka pewności siebie i dumy z wykonanej pracy.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a naszej uczennicy Weronice Kowalewskiej – wielkie brawa za zajęcie drugiego miejsca i świetne danie! To dowód, że nawet z tak prostego produktu jak śledź można stworzyć coś wyjątkowego.
 


  

 


 

Przejdź do treści