Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia, mające na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. My jednak nieco wcześniej, bo dnia 30 marca „zaświeciliśmy się na niebiesko” w Powiatowym Zespole Kształcenia Specjalnego w Wejherowie.

Budynek szkoły został ozdobiony niebieskimi balonami i chorągiewkami. Wśród nauczycieli i uczniów dominował w ubiorze kolor niebieski. W ten sposób cała nasza społeczność zidentyfikowała się z osobami chorymi na autyzm. Podczas uroczystości odbyła się wystawa prac plastycznych „Oko na sztukę”. W oknach oraz na sztalugach stanęły prace dzieci cierpiących na autyzm oraz ich szkolnych kolegów. Nad wystrojem szkoły oraz przebiegiem wystawy czuwała p. Krystyna Kozłowska.  Cała szkoła aktywnie oraz z dużym zaangażowaniem i pomysłowością uczestniczyła w przygotowaniach do tego niezwykłego dnia.

Dzieci wykonały parę energicznych i wesołych piosenek. Odrobina „morskiej nuty” oraz piosenka „Na wyspach Bergamutach” dopełniła klimatu podróżniczego. Wokalnie wspomagali występ uczniowie klasy II/III wraz z p. Dorotą Jankuniec, oraz uczniowie Gimnazjum nr 1 naszej placówki. Była to wspaniała okazja do integracji dzieci autystycznych z ich kolegami ze szkoły. Na koniec został odśpiewany „Hymn Jedności” – utwór specjalnie skomponowany z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie przez p. Wiesię Szypelt, która wraz z p. Danutą Felską stworzyły oprawę muzyczną uroczystości. „Na niebiesko zapłonie lampy blask. Jedność w kręgu i siła jest już w nas. Ta muzyka unosi w górę nas, łączy serca i tworzy wspólny świat. ” Tymi słowami „Hymnu Jedności” rozpoczęła się i zakończyła uroczystość.  Dodatkową atrakcją była sesja zdjęciowa, która wykonana została tydzień wcześniej. Uczniowie w tym czasie mogli poczuć się jak prawdziwi marynarze i piraci. Zdjęcia można oglądać na parterze Szkoły Podstawowej nr 7 w Wejherowie.

Scenografię do sesji zdjęciowej oraz filmu stworzyły p. Joanna Almakiewicz, Katarzyna Ślebarska oraz Edyta Pranga. Film oraz sesja zdjęciowa zostały wykonane przez p. Wiesię Szypelt oraz ucznia klasy II b gimnazjum – Michała Tylusa. Szczególne podziękowania należą się p. Dominikowi Szumnemu z Shargaroth Records, który użyczył sprzętu do rejestracji.  Po uroczystości rodzice i nauczyciele udali się na herbatę i słodki poczęstunek, który przygotowali rodzice wraz z nauczycielami. W tym czasie zorganizowano zajęcia dla dzieci, które prowadzone były przez p. Agnieszkę Nielek i Marię Wendrowską. Rodzice w tym czasie mogli w kawiarence wspólnie wymieniać się swoimi refleksjami i doświadczeniami na temat zmagań z problemem autyzmu . Podczas spotkania była możliwość porozmawiania z członkami wejherowskiego Stowarzyszenia na rzecz osób z autyzmem, którzy bardzo chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami. Rozdawane były ulotki zachęcające do uczestnictwa w spotkaniach Stowarzyszenia, które odbywają się w poniedziałki w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 7. Serdeczne podziękowania należą się nauczycielom, pracownikom Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie oraz rodzicom za pomoc w przygotowaniach do uroczystości.  Koordynatorzy: Joanna Kandzora, Krystyna Kozłowska, Wiesława Szypelt