Przed ważnym wyborem

Dnia 21 maja w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Bohaterów Załogi ORP Orzeł w Wejherowie odbyła się III edycja Targów Zawodowych dla gimnazjalistów powiatu wejherowskiego.

Targi zostały tradycyjnie zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Wejherowie w kooperacji z Urzędem Marszałkowskim województwa pomorskiego w Gdańsku, w ramach projektu „Pomorskie – dobry kurs na edukację”.
Głównym celem targów było uświadomienie młodzieży, jak wiele zależy od trafnego i przemyślanego wyboru szkoły oraz zaprezentowanie jej bogatej oferty edukacyjnej placówek ponadgimnazjalnych naszego powiatu. Głównymi odbiorcami targów byli tegoroczni trzecioklasiści, którzy już teraz muszą zadbać o przygotowanie się do efektywnego budowania własnej drogi edukacyjnej i zawodowej.
Otwarcia Targów dokonał Wojciech Rybakowski, Etatowy Członek Zarządu odpowiedzialny za oświatę w naszym powiecie. W swej przemowie podkreślił, że oferta naszych lokalnych szkół ponadgimnazjalnych jest coraz szersza i bogatsza.
Od godziny 9.00 do godziny 14.00 progi wejherowskiego „Elektryka” odwiedziły setki gimnazjalistów! Do ich dyspozycji było dwadzieścia stanowisk, przy których uczniowie wraz z nauczycielami zachęcali do wyboru konkretnych szkół. Gimnazjaliści mieli okazję zapoznać się ze sprzętem na jakim uczą się przyszli mechanicy, mogli zaobserwować jak pracują przyszłe fryzjerki, ratownicy medyczni, florystki, czy masażyści. Otrzymali również wyczerpujące informacje dotyczące warunków przyjęcia oraz procedur rekrutacyjnych.
Swoją ofertę edukacyjną na rok szkolny 2015/2016 zaprezentowała również nasza Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr5! Nie mogło zabraknąć uczniów, którzy pod czujnym okiem pana Jerzego Króla wykonywali tradycyjne prace budowlane typowe dla zawodu murarz-tynkarz. Swoje doświadczenie podczas zadań praktycznych zaprezentowali Michał Węsierski oraz Robert Motyka. Chłopcy w profesjonalny sposób murowali „na sucho” cegłą klinkierową oraz układali dekoracyjne płytki ścienne z wykorzystaniem zapraw klejowych. Zawód kucharza przybliżyła odwiedzającym nas gimnazjalistom Kamila Szymichowska. Uczennica przy wsparciu opiekunki praktyk zawodowych, pani Uli Treder częstowała gości pieczonymi na bieżąco goframi, swojskimi wypiekami oraz pysznymi przekąskami – galantyną z kurczaka, kurczakiem faszerowanym oraz naleśnikami z łososiowym farszem. Nie mogło zabraknąć również przedstawiciela zawodu pracownik pomocniczy obsługi hotelowej. Tomek Wojciechowski przygotował efektowną dekorację stołu okolicznościowego, która przyniosła naszym uczniom I miejsce na marcowych, ogólnopolskich Targach Gastro-Hotel w Kołobrzegu. Opiekę nad naszym stoiskiem pełniła oraz wyczerpujących informacji o szkole udzielała pani Małgosia Marcinkowska.
Wszystkim gimnazjalistom życzymy trafnych wyborów i satysfakcji w przyszłym życiu zawodowym!