30 kwietnia 2024r., jako ostatni dzień Miesiąca Pamięci Narodowej, zaowocował w naszej społeczności szkolnej oddaniem hołdu Męczennikom Piaśnicy.

Uczniowie Szkoły Branżowej I stopnia, pod opieką wychowawcy p. Jerzego Króla i katechety p. Anny Kandziora udali się do Sanktuarium Męczeństwa w Lasach Piaśnickich nazywanym „Pomorskim Katyniem” lub „Kaszubską Golgotą”, poprzedzając wyjazd spotkaniem w kaplicy parafii pod wezwaniem „Chrystusa Króla i bł. Alicji Kotowskiej”.

Naszą Drogę Krzyżową rozpoczęliśmy od grobu błogosławionej Siostry Alicji Kotowskiej. Uczniowie wysłuchali krótkiego rysu historycznego martyrologii Piaśnicy, a następnie jeden z uczniów odczytał krótki tekst rozważań i zapalił znicz. W podobny sposób postępowano przy kolejnym grobie, nad którym pieczę sprawuje nasza szkoła i pozostałych miejscach spoczynku wiecznego. Znicze zapłonęły w miejscach spalania zwłok.

Podsumowaniem wędrówki był Apel Męczenników poprowadzony przez wychowawcę klas murarskich przy głównym ołtarzu w leśnej kaplicy. Uczniowie z godnością, w postawie zasadniczej odpowiadali „Stańcie do apelu”! Była to swoista lekcja patriotyzmu. Kolejnym punktem było oddanie hołdu przy pomniku, gdzie odbywają się uroczystości państwowe.

W drodze powrotnej udaliśmy się do Ośrodka edukacji przyrodniczo-leśnej „Muza”, gdzie w miłej „atmosferze grillowej” spędziliśmy 2 godziny, po czym dotarliśmy do szkoły.

Dokumentem tego dnia niech staną się załączone zdjęcia.

Dziękuję wszystkim za udział.

Anna Kandziora